Armed Forces Classic | 2019 Baseball Tournament - BB-10-Minor

2019 Armed ForcesWinLossTiePercentageR/AR/S
1Tri State Arsenal National6001.0002381
2Bucks County Reapers5100.8333742
3Seneca War Eagles3100.7502232
4Stars Baseball Francis2300.4003730
5Bigbie's Black Sox Fraccaroli3100.7501744
6PA Bell Ringers3100.7503437
7Potomac Blast Red- 10U2200.5002632
8SJ Bandits2200.5003529
9PG Select2100.6671131
10Mid Atlantic Shockers Kimmel2100.6673042
11Team COMBAT / Scanzano1200.3331622
12Delaware Wolfpack 10 U1200.3332625
13Delmarva Aces Beach0210.1673011
14Wantagh Hawks0210.1673926
15Mid Atlantic Shockers Webster0300.0003217
16Stars Baseball Lusk2200.5004743
17NOVA Elite White1300.2505324
18Ashburn Rebels 10U Navy0300.000346
19Athletes Academy Canes0300.0004015
Official Schedule (Last updated 07/01/2019 11:00am)
#TimeFieldTeamScoreTeamScore
TOURNAMENT PLAY :: May 18, 2019
8:30 AM1-Championship FieldMid Atlantic Shockers Webster11Bucks County Reapers12
8:30 AM2-Grotto FieldDelmarva Aces Beach0Seneca War Eagles10
8:30 AM3-Buffalo Wild WingsAshburn Rebels 10U Navy0PG Select13
8:30 AM4-Greene Turtle FieldNOVA Elite White3Potomac Blast Red- 10U13
10:45 AM1-Championship FieldMid Atlantic Shockers Webster3SJ Bandits9
10:45 AM2-Grotto FieldDelmarva Aces Beach9Wantagh Hawks9
10:45 AM3-Buffalo Wild WingsAshburn Rebels 10U Navy2Delaware Wolfpack 10 U12
10:45 AM4-Greene Turtle FieldNOVA Elite White2Bigbie's Black Sox Fraccaroli20
1:00 PM1-Championship FieldBucks County Reapers3Team COMBAT / Scanzano1
1:00 PM2-Grotto FieldSeneca War Eagles7Stars Baseball Francis1
1:00 PM3-Buffalo Wild WingsPG Select12Stars Baseball Lusk3
1:00 PM4-Greene Turtle FieldPotomac Blast Red- 10U5PA Bell Ringers6
3:15 PM1-Championship FieldBigbie's Black Sox Fraccaroli13Athletes Academy Canes4
3:15 PM2-Grotto FieldDelaware Wolfpack 10 U6Tri State Arsenal National16
3:15 PM3-Buffalo Wild WingsSJ Bandits9Mid Atlantic Shockers Kimmel15
3:15 PM4-Greene Turtle FieldWantagh Hawks3PA Bell Ringers14
5:30 PM1-Championship FieldTeam COMBAT / Scanzano15Athletes Academy Canes5
5:30 PM2-Grotto FieldStars Baseball Francis6Tri State Arsenal National15
5:30 PM3-Buffalo Wild WingsStars Baseball Lusk12Mid Atlantic Shockers Kimmel19
ROUND 4 :: May 18, 2019
1BYESeneca War Eagles
ROUND 4 :: May 19, 2019
68:30 AM3-Buffalo Wild WingsBucks County Reapers8Delaware Wolfpack 10 U7
78:30 AM2-Grotto FieldMid Atlantic Shockers Kimmel8SJ Bandits9
88:30 AM1-Championship FieldTeam COMBAT / Scanzano6Potomac Blast Red- 10U8
210:45 AM2-Grotto FieldPG Select6Stars Baseball Francis8
310:45 AM3-Buffalo Wild WingsBigbie's Black Sox Fraccaroli11Mid Atlantic Shockers Webster3
410:45 AM1-Championship FieldPA Bell Ringers16Wantagh Hawks14
510:45 AM4-Greene Turtle FieldTri State Arsenal National11Delmarva Aces Beach2
QUARTER-FINALS :: May 19, 2019
11:00 PM1-Championship FieldSeneca War Eagles11Potomac Blast Red- 10U6
21:00 PM2-Grotto FieldStars Baseball Francis9SJ Bandits2
31:00 PM3-Buffalo Wild WingsBigbie's Black Sox Fraccaroli0Bucks County Reapers8
41:00 PM4-Greene Turtle FieldPA Bell Ringers1Tri State Arsenal National12
SEMI-FINALS :: May 19, 2019
13:15 PM1-Championship FieldSeneca War Eagles4Tri State Arsenal National15
23:15 PM2-Grotto FieldStars Baseball Francis6Bucks County Reapers7
CHAMPIONSHIP :: May 19, 2019
15:30 PM1-Championship FieldTri State Arsenal National12Bucks County Reapers4
CONSOLATION SEMI-FINALS :: May 19, 2019
21:00 PMSATB #14Athletes Academy Canes6Stars Baseball Lusk12
13:15 PMSATB #14Ashburn Rebels 10U Navy4NOVA Elite White9
CONSOLATION CHAMPIONSHIP :: May 19, 2019
15:30 PMSATB #14NOVA Elite White10Stars Baseball Lusk16
Pool Play 10

TIME LIMIT: Pool Play Two Hours: Play SIX (6) Pool Games on Sarurday-Sunday-Monday to determine the Seeds & Brackets for Tuesday. The top 5 Seeds will play in the Championship Bracket with the bottom 4 Seeds playing in the Consolation Bracket on Tuesday.  Tuesday is Single-Elimination!!!! Good Luck!!!